Fotoğraflarla Eğitim-Sen
Fotoğralar için linkimize tıklayıp faaliyetlerimizi yakından inceleyebilirsiniz.
Basında
Güncel haberler ve sendikamızın faaliyetlerine ulaşabilirsiniz.
Yayınlarımız
Sendikamıza ait ve tavsiye edilen yayınlarımıza ulaşabilirsiniz.
Gelelim İmamhatip Okullarına

Gelelim İmam Hatip okullarına

Sapı bizim ormandan olan bir balta da İmam Hatip okullarını kesmişti (başarısız olduklarını sevinerek yazmıştı), ama bizi asıl üzen ve çocuklarımızın şevkini kıran yazılar ve konuşmalar bizim mahallenin gafillerinden vaki oluyor.İmam Hatip okulları yalnızca “cami imam ve hatibi” yetiştirmek üzere çalışmıyor; bu okullar bizim medeniyetimizin ve kültürümüzün okulları olmayı hedeflemiştir. Bu okullardan mezun olan çocuklarımız her nerede bulunur ve hangi işi yaparlarsa yapsınlar Müslümanca yapmalarını, çağımızda İslam’ı temsil etmelerini istiyoruz. Cumhurbaşkanımız’ın değerli destekleri ve ilgili dairenin fedâkâr genel müdürü ve ekibi ile İmam Hatip okullarına hizmet eden sivil toplum kuruluşları sayesinde bu okullar gelişerek büyüyor ve hedefine doğru ilerliyor. Bugün artık bir tip İmam Hatip okulu değil, amaca göre çeşitlendirilmiş birden fazla okul çeşidine ve programına sahibiz.
Bu okullarda Arapça öğrenilmez diyenlere bir başarı hikayesi ile cevap vereceğim:

Katar Foundation bünyesinde tertip edilen ve 52 ülkenin katılımı ile 8-11 Nisan 2018 tarihlerinde Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleştirilen 2018 yılı Uluslararası Arapça Münazara Yarışmalarına ülkemizi temsilen Kocaeli/İzmit Mehmet Akif Ersoy Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi katılım sağladı.

“Liseler Arası Arapça Münazara Yarışmaları”nda ülkemizi temsil eden Kocaeli-İzmit Mehmet Akif Ersoy Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerimiz, finalde Lübnanlı rakiplerini eleyerek çoğunluğu anadili Arapça olan 53 ülke arasından dünya birincisi olma gururunu bizlere yaşattılar.

Hazırlık Arapça Dil Projesi uygulayan 15 okulumuzdan birisi olan İzmit Mehmet Akif Ersoy Kız Anadolu İmam Hatip Lisemiz, 2016 ve 2017 yıllarında Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün Akademi Lisan ve İlmi Araştırmalar Derneği ile ortaklaşa 9 yıldan beri düzenlediği ve son iki yılda Münazara kategorisini de eklediği “Arapça Münazara Yarışmaları” Türkiye Şampiyonudur.

Kazanılan bu başarı bize gösteriyor ki, Arapça başta olmak üzere yabancı dil eğitimi alanında gerçekleştirilen yarışma ve etkinliklerin önemi büyüktür.

Talebim üzerine bana bildirilen Katar’daki Yarışma yeri ve süreç ile ilgili daha fazla bilgi şöyledir:

Katar National Convention Center’da (Katar Ulusal Kongre Merkezi) gerçekleştirilen organizasyonda her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülmüştü. Organizasyon heyeti ve jüriler alanlarında uzman isimlerden oluşturulmuş ve değerlendirmeler son derece ciddi, tarafsız ve ilkeli olarak takımlara ve izleyicilere aktarıldı.

Yarışmaların başlamasından önce tüm ülke takımları seviye sınavına tabi tutuldu. Bu sınavda A grubu ülkeler Arapçası iyi olan, B Grubu ülkeler ise nispeten daha zayıf ülkeler olarak belirlendi. Türkiye A Grubu ülkeler arasında turnuvaya başladı. Birçok Avrupa, Amerika ve Avustralya ülkelerinin yarışmalara Arap asıllı öğrencilerle katıldığı görüldü. Türkiye ise anadili Türkçe olan ve Anadolu İmam Hatip liselerinde 2 yıl Arapça eğitimi alan öğrencilerle katıldı. Burada hazırlık dil eğitimi veren proje okullarımızın başarısı göze çarpmaktadır. Dil eğitiminde (Arapça, İngilizce, İspanyolca, Almanca) devrim yaşandığını ispatlayan okullarımız, henüz mezun bile vermemişken dünya çapında dereceler alarak ilerisi için umutlarımızı katbekat artırmaktadır. Dört kişilik takımımızın üç öğrencisi 10. sınıfta öğrenim görürken bir öğrencimiz 11. sınıfta öğrenim hayatına devam etmektedir. Okulun öğretmenleri arasında TC. vatandaşlığına geçmiş bir Suriyeli de vardır.

Yarışmaların başladığı ilk gün takımların üzerindeki heyecanı atmaları için puan ve eleme değeri olmayan bir münazara gerçekleştirildi. Her takımın birbirini tanıma ve işleyişi görme açısından yaptıkları bu tur çok faydalı olmuştur. Birinci tur eleme usulü değil takım puanı usulüne göre gerçekleşmiştir. Türkiye 2. tura Tunus’tan sonra en yüksek takım puanı olan ülke olarak çıktı. 2. turdan itibaren eleme usulüne geçilmiştir. Yenilen ekip münazaradan ayrılmak durumunda kalmıştır.

Yarışmalarda ilk 4 ülke şöyle oluştu:

1. TÜRKİYE (DÜNYA ŞAMPİYONU)

2. Lübnan

3. Umman

4. Singapur

Ayrıca bireysel olarak en iyi münazaracılar kategorisinde de ödüller verildi. Burada 208 münazaracı içerisinde ilk 10 açıklandı. Bu kategoride 3 öğrencimiz bireysel olarak da ödül kazanmış oldu.

Ödül töreninden sonra Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın görüntülü telefon bağlantısı yoluyla münazara ekibini tebrik etmesi onlar için ayrı bir sevinç ve onur kaynağı olmuştur.

HABERLER
Tüm Haberler
ANTALYA
7 Haziran 2017 Çarşamba
Nebi Guney Imam Hatip Orta Okulu Mezuniyetine Katıldık
Bu gün Animder olarak Nebi Guney Imam Hatip Orta Okulu Mezuniyetine katıldık ve başarılı öğrencilerimize madalyalarini takdim ettik.
ANTALYA
22 Ocak 2018 Pazartesi
Dernek yönetiminde kadın kollarımızda durmak yok
Dernek yönetiminde kadın kollarımızda durmak yok
ANTALYA
8 Ağustos 2017 Salı
ANTALYA ŞAMPİYONU GEBİZLİ KIZ İMAM HATİP LİSELİ
Hacı Dudu Mehmet Gebizli Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi üniversite sınavlarındaki başarı grafiğini her geçen gün yükseltiyor.
ANTALYA
28 Nisan 2018 Cumartesi
Gelelim İmamhatip Okullarına
Gelelim İmamhatip Okullarına
Başkanın Mesajı Başkanın Özgeçmişi
Copyright 2016 - Antalya ANİMDER. Tüm Hakları Saklıdır.
Antalya ANİMDER.
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
Animder - Antalya İmam Hatipliler Derneği
0242 248 76 77
0542 842 19 80
Kızılsaray mah. 79 sk. Yener Ulusoy Bulvarı Göksoy Apt. MURATPAŞA / ANTALYA animder@hotmail.com
SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN
Antalya ANİMDER olarak sosyal medyanın en sık kullanılan mecralarında öğretmenlerimiz ve tüm üyelerimizle bir araya geliyoruz. Bizi; Facebook‘ta beğenebilir, Twitter‘da takip edebilir,
BAĞIŞ HESAP BİLGİLERİ
ALBARAKA TÜRK
HESAP N0: 21-2520204-1
IBAN NO : TR76 0020 3000 0252 0204 0000 01